Се превртија два брода со мигранти во Егејско море

Од:

Двајца мигранти се удавиле, а десетици се водат како исчезнати по превртување на два брода во Егејско море, соопшти грчката крајбрежна стража.

Околу 65 мигранти од непозната националност се обиделе да го поминат Егејското море од Турција, кога нивните бродови се превртеле во близина на грчкиот остров Самос, пренесе „Франс прес“.

Грчката крајбрежна стража успеала да извлече 36 преживеани лица и тела на две жртви.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Земјотрес ја погоди Грција: Почувствуван и во Атина

Ана Ололовска

ЕУ постигна договор за промена на системот за азил

Британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година е пронајдена во Грција

МВР: Уапсен тетовец кој шверцувал 10 мигранти од Сирија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Уапсени кумановци и кратовци, криумчари на мигранти: Биле дел од меѓународна група, им земале од 2000 до 4000 евра

ВИДЕО: Запленети 160 килограми кокаин во Грција, биле скриени во контејнер со банани

Ана Ололовска