grcija

Регион

Венизелос: Проширувањето не е меѓу приоритетите на грчкото претседателство со ЕУ

А1он
Проширувањето и Западен Балкан, кои беа Солунската агенда, не се приоритет на претседателството, во смисла дека настаните се движат, изјави грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.
Регион

Повторно актуелизирани плановите за изградба на џамија во Атина

А1он
Долго одложуваниот проект за изградба на првата официјална џамија во Атина повторно се актуелизира откако грчката Влада соопшти дека е избран конзорциум кој ќе ја гради, по
Регион

Преговорите меѓу Атина и „тројката“ за следната транша би можеле да траат до Божик

А1он
Преговорите меѓу Атина и меѓународните кредитори за деблокирање на следната транша во износ од една милијарда евра од пакетот финансиска помош за Грција може да
Регион

Почина грчкиот функционер Мартис кој предлагаше Македонија да се вика „Република Пајонија“

А1он
На 98-годишна возраст во Атина почина поранешниот грчки министер за Северна Грција и близок соработник на Караманлис, Николаос Мартис, кој пред неколку години предложи Македонија
Економија

Стурнарас пред Еврогрупата ќе ја брани економската политика на Грција

А1он
Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас денеска во Брисел ќе се обиде да ги убеди членовите на еврозоната дека Грција е неправедно критикувана од страна на нејзините