germanija

Свет

Вестервеле: Германија ја поддржува Турција во спорот со Сирија

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле за време на разговорите со турскиот колега Ахмет Давутоглу во Истанбул, изјави дека Германија ја поддржува Турција во
Регион

Шојбле: Грција нема да банкнотира

А1он
„Грција нема да банкротира“, уверува  германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле. Шојбле предупредува,   доколку Атина ја напушти еврозоната, тогаш тоа може да и наштети не
Свет

Се проширува најголемиот германски аеродром

А1он
Франкфуртскиот аеродром, кој е најфреквентен во Германија, го отвори денеска новиот, проширен терминал, со цел да го зголеми својот капацитет за шест милиони патници годишно.