germanija

Свет

Тепачка на вработени во германската амбасада во Триполи

А1он
Полициски претставници во Берлин соопштија дека во тепачка, што избила меѓу вработени во германската амбасада во Либија, се повредени шест лица на ова дипломатско претставништво.
Свет

Расте бројот на азиланти, Германија бара укинување на визната либерализација

А1он
Приливот на азиланти во Германија во октомври во однос на претходниот месец пораснал за дури 49 проценти. Поголемиот дел од барањата за азил се поднесени
Економија

Ангела Меркел го губи трпението со Велика Британија

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел го „губи трпението“ со Велика Британија и нејзините постојани приговори кон Брисел и функционирањето на Европската унија, пишуваат лондонските медиуми повикувајќи
Свет

Со 17.000 евра месечно, Ангела Меркел заработува малку

А1он
Лидерот на опозициските социјал демократи во Германија (СПД), Зигмар Габриел, оцени дека канцеларката Ангела Меркел не заработува доволно, бидејќи нејзината бруто плата како претседател на
Економија

Сиромаштијата „тропа на вратата“ на Германците

А1он
Според Сојузниот завод за статистика, минатата година секој петти Германец бил сиромашен. Податоците покажуваат и дека жените се потешко погодени од сиромаштијата отколку мажите. Според
Свет

Меркел ќе го „минира“ Самитот на ЕУ за да го избегне вето

А1он
Германскиот канцелар Ангела Меркел намерно ќе го „минира“ Самитот на Европската унија посветен на буџетот на ЕУ, за следните седум години, за да го избегне
Македонија

Германската левица е против ад-хок укинување на безвизниот режим

А1он
Германската левица е против укинувањето на безвизниот режим за земјите од Западен балкан, меѓу кои и Македонија. Барањата на владеачката  ЦДУ-ЦСУ  за враќање на визиот
Свет

Вестервеле: Германија е подготвена за сириски бегалци

А1он
Германија начелно е подготвена да прими сириски бегалци кои ја напуштиле државата поради граѓанската војна, изјави германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле, додавајќи дека