francija koronavirus

Свет

Франција воведува ПЦР тест за влез во државата

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон им рече на своите колеги од Европската унија дека Франција ќе ги направи PCR-тестовите задолжителни за сите патници кон Франција, вклучително
Свет

Франција повторно во полициски час, вкупниот број починати надмина 70 илјади

А1он
Франција вчера ја надмина бројката од 70 илјади починати од Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Вчера во земјата имаше 196 починати од последици од коронавирусот
Свет

ВИДЕО: Лудата новогодишна забава во близина на Рен заврши со казни за половина од учесниците

А1он
Новогодишна забава организирана јужно од Рен, која почна во четвртокот навечер, заврши изутринава откако беше демонтирано озвучувањето. Околу 2.500 млади од цела Франција, па дури
Свет

Во Париз 100.000 полицајци ќе го спроведуваат полицискиот час за Нова Година

А1он
Париз ќе мобилизира 100.000 полицајци и жандарми за да ги растураат забавите и да го спроведат полицискиот час против коронавирусот за време на новогодишната ноќ.
Свет

Во Франција одобрена вакцината на „Фајзер“, не се препорачува за некои категории луѓе

А1он
Високиот орган за здравство на Франција донесе одлука за употреба на вакцината против Ковид -19 од Фајзер-БиоНтек, но сепак не ја препорачува за одредени категории
Свет

Макрон веќе нема симптоми, може да излезе од карантин

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон веќе не покажува симптоми на Ковид-19, соопшти денеска Елисејската палата. Макрон сега може да го заврши карантинот откако седум дена беше
Свет

Коронавирусот „убива“ многу повеќе од грипот

А1он
Стапкната на смртност од коронавирусот е многу повисока во однос на онаа од сезонскиот грип покажуваат резултатите од француска студија. Во текот на пролетта починале
Свет

Француската централна банка ја намали економската прогноза

А1он
Француската економија следната година ќе се опорави кога ќе бидат укинати ограничувањата воведени поради Ковид-19, но не така брзо како што претходно сеочекуваше, објави денеска