Во Париз 100.000 полицајци ќе го спроведуваат полицискиот час за Нова Година

Од:

Париз ќе мобилизира 100.000 полицајци и жандарми за да ги растураат забавите и да го спроведат полицискиот час против коронавирусот за време на новогодишната ноќ.

Планот е да се спречат немирите, како изминатите години, кога во највеселата ноќ беа запалени голем број автомобили.

Францускиот министер за внатрешни работи, Жералд Дарманин, нареди видливо присуство на полицијата во центарот и предградијата од 20 часот кога ќе почне полицискиот час.

Во текот на вечерта, половина од линиите на метрото ќе бидат затворени.

Дарманин, исто така, повика да се разгледа и мерката за прекин на јавниот транспорт низ целата земја.

Во Франција, коронавирусот досега е потврден кај 2,6 милиони луѓе, што ја прави петта земја во светот според бројот на заразени, а има и над 64.000 умрени.

Би можело да ве интересира

Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година

Ана Ололовска

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

Катерина Павлова-Николовска