Француската централна банка ја намали економската прогноза

Од:

Француската економија следната година ќе се опорави кога ќе бидат укинати ограничувањата воведени поради Ковид-19, но не така брзо како што претходно сеочекуваше, објави денеска Банката на Франција (Централна банка).

– Оваа година економскиот пад ќе изнесува 9,0 отсто, откако втората најголема економија во евро зоната ќе се опорави околу пет проценти во 2021 и во 2022 година, а потоа растот ќе забави на нешто повеќе од два отсто во 2023 година, се наведува во најновиот извештај на Банката на Франција за кварталните можности.

Пред вториот бран, Банка на Франција во септемри предвидуваше пад од 8,7 проценти оваа година и раст од 7,4 отсто во 2021 и 3,0 проценти во 2022 година.

Во извештајот се наведува дека француската економија нема да се врати на пред пандемиското ниво пред средината на 2022 година, а претходно се предвидуваше оти тоа ќе се постигне на почетокот од 2021 година.

– Прогнозата за заздравување од пет проценти во 2021 и во 2022 година се заснова на претпоставката за целосен ефект ќе се почувствува кон крајот на следната година, изјави гувернерот на Банка на Франција, Франсоа Вилруа де Гало.

Би можело да ве интересира

Хакери украдоа резултати од 1,4 милиони тестови за коронавирус во Париз

16 уапсени и тројца повредени полицајци на протестите во Франција против ковид пропусниците

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: 200 илјади Французи незадоволни од мерките на Макрон излегоа на улица

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Жестоки протести во Франција против „здравствената диктатура“ и против ковид пасошите

Франција воведува ограничувања за патниците од неколку европски држави

Катерина Павлова-Николовска