donald tramp

Свет

Претставничкиот дом побара укинување на вонредната состојба во САД

А1он
Претставничкиот дом на Конгресот на САД, во кој доминираат демократите, синоќа усвои резолуција со која се бара укинување на воонредната состојба во земјата, што ја
Свет

ВИДЕО: Почнува дводневниот самит на Трамп и Ким во Виетнам

А1он
Во глваниот град на Виетнам, Ханој, денеска почнува дводневниот самит на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на кој, спорeд најавите, главна
Свет

ВИДЕО: Трамп пристигна на самитот во Ханој

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп пристигна во Виетнам во пресрет на самитот со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Авионот на Трамп слета на аеродромот во Ханој, неколку
Свет

Поранешниот адвокат на Трамп на сослушување во Конгресот

А1он
Поранешниот личен адвокат и посредник на американскиот претседател Доналд Трамп, Мајкл Коен,  го започнува своето тридневно маратонско сослушување во Конгресот во кое според упатените тој
Свет

Трамп: Хилари Клинтон беше во дослух со Русите

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп повторно ја обвини својата ривалка на изборите во 2016 година, тогашната кандидатка на демократите Хилари Клинтон дека била во дослух со
Свет

(ВИДЕО) Детали за состанокот со Трамп: Ким со воз ќе патува два дена

А1он
Виетнам се подготвува за претстојниот состанок на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, кој во Ханој ќе допатува со воз преку Кина,
Свет

Демократите со резолуција за суспендирање на вонредната состојба во САД

А1он
Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што минатата недела ја прогласи
Свет

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во посета на Белата куќа

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска е во посета на Балата куќа, на која ќе се разговара за трговијата, енергетиката и безбедносните политики во Европа. Ова
Македонија

Трамп испрати писмо до Заев: Ви честитам, Северна Македонија е голем партнер на САД

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска примил писмо од Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, соопштија од владината прес-служба. Во