berlin

Регион

Антиисламистички протест пред Бранденбуршката порта

А1он
Активисти на десничарско антиисламистичко движење денеска одржаа едночасовен протест пред Бранденбуршката порта во Берлин. Демонстрантите побараа безбедност на германските граници. Полицијата соопшти дека 15 лица
Свет

Во Берлин демонстрации за легализација на марихуаната

А1он
Повеќе од четири илјади луѓе маршираа вчера по улиците на Берлин, барајќи легализација на марихуаната. Под мотото „Легализацијата е во воздухот“ учесниците во демонстрациите се
Uncategorized

Лекар тешко ранет во Берлин, напаѓачот се самоуби

А1он
Вооружен пациент тешко рани лекар во клиниката во дистриктот Штиглиц, во Берлин. Како што наведува Билд, напаѓачот извршил самоубиство. Германската полиција соопшти дека пукањето се
Свет

Берлин одговори на обвинувањата на Ердоган

А1он
Кризата во односите меѓу Германија и Турција дополнително се продлабочува, откако официјален Берлин одговори на критиките од Анкара, поради резолуцијата за „ерменскиот геноцид“ што ја усвои
Свет

Берлин бара доброволци од германската армија за борба против еболата

А1он
Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен побара доброволци од германската армија кои би работеле во клиника во Западна Африка, каде од ебола починаа