Медиуми: 12 загинати во Берлин, напаѓачот од Пакистан или Авганистан

Од:

Весникот „Билд“ тврди дека бројот на жртвите во нападот извршен со камион на божикниот панаѓур во центарот на германскиот главен град се искачил на 12, пренесува дописникот на МИА од Берлин. Тројца од повредените починале во берлинските болници, а деветмина на местото на инцидентот.

Според весникот, се уште нема официјална потврда за идентитетот на напаѓачот , но извори во германските служби за безбедност се сомневаат дека тој е Пакистанец или Авганистанец и дека во Германија пристигнал во февруари како бегалец.

Според германската новинска агенција ДПА, која цитира извори во службите за безбедност, тврди дека се работи за исламистички напад за кој истрага води федералното јавно обвинителство.

Би можело да ве интересира

Меркел побара Ердоган веднаш да ја запре офанзивата во Сирија

Татјана Ташкова

Германија забрани извоз на оружје во Турција

Меркел утре ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Татјана Ташкова

Меркел: Нема толеранција за омразата

Германските војници на Мали лути на министерката за одбрана поради одложениот лет за дома

Ана Ололовска

По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Ана Ололовска