belorusija

Свет

„ДНР“ и „ЛНР“ ја изнесоа преговорачката платформа пред Контакт групата во Минск

А1он
Во главниот град на Белорусија почнаа денес консултациите на Контакт-групата за решавање на кризата на југоисточниот дел на Украина, јави ИТАР-ТАСС. Руската државна агенција од
Свет

Лукашенко: Белорусија е подготвена да се брани рамо до рамо со Русија

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера го увери рускиот колега Владимир Путин дека Белорусија е подготвена да се заштити рамо до рамо со Русија. Двајцата претседатели
Свет

Во Белорусија спречен обид за киднапирање патнички авион

А1он
Белоруската служба за безбедност денеска  соопшти дека спречила киднапирање авион што летал од Грузија за Минск. Агенцијата КГБ, која го презела името од некогашната советска служба, во соопштението наведува дека еден Грузиец се
Свет

Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за формирање Евроазиски економски сојуз

А1он
Лидерите на Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за создавање на Евроазиски економски сојуз, што треба да ги зголеми економските и трговски врски меѓу поранешните
Свет

Лукашенко: Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија

А1он
Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија, бидејќи „гаранција за тоа се мудроста и патриотизмот“ на нашиот народ, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко во обраќањето
Свет

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник – Русија, останува приоритетна задача на надворешната политика на земјата.
Свет

Лукашенко и Турчинов најдоа заеднички јазик за сите прашања

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, денеска, повеќе од три часа разговараше со привремениот украински претседател Олександар Турчинов. Двајцата се сретнаа во јужната белоруска Гомелска област, во