belorusija

Свет

Член на опозицијата по 20 години стана пратеник во Парламентот на Белорусија

А1он
Најмалку еден белоруски опозициски кандидат е избран за пратеник во Долниот дом на Парламентот, што е првпат во изминатите 20 години претседателот Александар Лукашенко во
Свет

Лукашенко положи заклетва, ги отфрли економските реформи

А1он
Александар Лукашенко денеска положи заклетва на функцијата претседател на Белорусија, истовремено, отфрлајќи ги повиците за економски реформи. Тој денеска ги критикуваше болните реформи на пазарот
Свет

САД разочарани од изборите во Белорусија

А1он
САД соопштија дека се разочарани од претседателските избори во Белорусија, наведувајќи оти поранешната советска република не ги исполнила меѓународните обврски за одржување на слободни и
Свет

ОБСЕ: Изборите во Белорусија не ги исполнија демократските стандарди

А1он
Претседателските избори во Белорусија не ги исполнија демократските стандарди, соопштија денеска меѓународните набљудувачи. – Јасно е дека Белорусија има уште долг пат кон исполнување на
Свет

ЦИК: Со 83,49% гласови, Лукашенко победник на претседателските избори во Белорусија

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко освои 83,49 отсто од гласовите на претседателските избори и обезбеди петти мандат, соопшти Централната изборна комисија. Претседателот на Комисијата Лидија
Свет

ЕУ по девет години би можела да ги укине санкциите кон Белорусија

А1он
Европската унија би можела по девет години да ги укине санкциите кон Белорусија, по ослободувањето на политичките затвореници во земјата претходно годинава, соопшти денеска анонимен
Свет

Владата во Белорусија блокирала неколку медиуми

А1он
Белоруските независни медиуми ја обвинија Владата за блокирање на нивни веб страници, на помалку од една недела пред одржувањето на претседателските избори, пренесува Радио  Слободна