belorusija

Свет

Литванец обвинет за шпионажа во полза на Белорусија

А1он
Литванското Јавно обвинителство обвини еден поранешен службеник на државната компанија за контрола на воздушниот сообраќај. за шпионажа во полза на Белорусија. – Тој е обвинет
Свет

Во Белорусија се препродавале уметнички дела наводно одземени од домот на Виктор Јанукович

А1он
Белорускиот КГБ соопшти дека уапсил неколку трговци со уметнички дела кои се обиделе да продадат пет слики за кои тврделе дека биле одземени од резиденцијата
Свет

„ДНР“ и „ЛНР“ ја изнесоа преговорачката платформа пред Контакт групата во Минск

А1он
Во главниот град на Белорусија почнаа денес консултациите на Контакт-групата за решавање на кризата на југоисточниот дел на Украина, јави ИТАР-ТАСС. Руската државна агенција од
Свет

Лукашенко: Белорусија е подготвена да се брани рамо до рамо со Русија

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера го увери рускиот колега Владимир Путин дека Белорусија е подготвена да се заштити рамо до рамо со Русија. Двајцата претседатели
Свет

Во Белорусија спречен обид за киднапирање патнички авион

А1он
Белоруската служба за безбедност денеска  соопшти дека спречила киднапирање авион што летал од Грузија за Минск. Агенцијата КГБ, која го презела името од некогашната советска служба, во соопштението наведува дека еден Грузиец се
Свет

Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за формирање Евроазиски економски сојуз

А1он
Лидерите на Русија, Белорусија и Казахстан потпишаа договор за создавање на Евроазиски економски сојуз, што треба да ги зголеми економските и трговски врски меѓу поранешните
Свет

Лукашенко: Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија

А1он
Украинското сценарио нема да се повтори во Белорусија, бидејќи „гаранција за тоа се мудроста и патриотизмот“ на нашиот народ, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко во обраќањето
Свет

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник – Русија, останува приоритетна задача на надворешната политика на земјата.