Над 360 демонстранти приведени на протестите во Белорусија

Од:

Повеќе од 360 лица беа уапсени во Белорусија за време на протестите поради инаугурацијата на претседателот Александар Лукашенко, што се одржа без претходно известување.

Илјадници Белоруси излегоа на улиците на главниот град Минск и другите градови низ целата земја синоќа, кои полицијата ги растера со помош на палки и водени топови, а во кои десетици граѓани беа повредени.

Белоруското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека се приведени 364 лица, од кои 252 во главниот град. Повеќето се во притвор во очекување на судење.

Антивладините собири продолжија утрово и покрај акциите на полицијата претходната вечер. Стотици луѓе во Минск формираа синџири на солидарност во различни делови на градот и го нарушија сообраќајот возејќи полека или застанувајќи и трубејќи во знак на протест.

Би можело да ве интересира

Седумнаесет уапсени Палестинци во уште една ноќ протести во Ерусалим

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко, Белата куќа демантира вмешаност

Ана Ололовска

Лукашенко тврди дека спречил обид за државен удар, наводно планиран од САД

ВИДЕО: „Војна“ на солунските улици, демонстрантите не сакаат полиција на универзитетите

Жарко Настоски

Кравчук: Украина е непријател на Русија, а Белорусија е нејзиниот лакеј

Ана Ололовска

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска