avganistan

Свет

Авганистанската Влада ги повика Талибанците да го продолжат прекинот на огнот

А1он
Авганистанската Влада ги повика Талибанците да го продолжат тридневниот прекин на огнот, воведен во пресрет на Фитр Бајрам, кој истекува денеска на полноќ. Авганистанската Влада,
Свет

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

А1он
Околу 100 талибански затвореници се ослободени од воен затвор во Авганистан, како дел од одговорот на Владата на изненадувачкиот прекин на огнот, предложен од милитантите
Свет

Заменик министерот за здравство на Авганистан преживеа атентат

А1он
Атентат е извршен врз авганистанскиот заменик министер за здравство, Вахид Маџро, кој не е повреден, објави лондонски Гардијан. Маџро тргнал во посета на авганистанска провинција,
Свет

ОН: Расте бројот на убиени цивили во судирите во Авганистан

А1он
Обединети нации денеска апелираа за намалување на насилството во Авганистан, истакнувајќи дека е зголемен бројот на загинати цивили поради судирите на талибанците со авганситанските безбедносн
Свет

Авганистан: Најмалку петмина загинати и 32 ранети во бомбашки напад во Газни

А1он
Најмалку пет лица загинаа утрово, а 32 се повредени во експлозија на автомобил-бомба во источниот авганистански град Газни, соопштија локалните власти. Целт на бомбашкиот напад