„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Од:

Младата украинска атлетичарка во скок во височина Јарослава Махучих (19) постигна денеска одличен резултат на митингот во сала во Банска Бистрица, прескокнувајќи 2,06 метри.

Остварувањето на Магучих е трет најдобар резултат на сите времиња во сала и три сантиметри под светскиот рекорд на отворено што од 1987 година суверено го држи легендарната бугарска атлетичарка Стефка Костадинова.

Махучих го сврте кон себе вниманието на спортската јавност на последното Светско првенство во Доха во 2019 година, на кое го освои сребрениот медал.

Светскиот рекорд во сала е во сопственост на Касја Бергквинст, која на 4 февруари 2006 година прескокна 2.08 метри.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска