atletika

Спорт

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

А1он
Италијанскиот атлетичар Јеманеберхан Крипа стана европски шампион во полумаратон победувајќи на трката во Рим со време 1:01.03. Среброто му припадна на неговиот сонародник Пјетро Рива
Спорт

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

А1он
Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика фрлајќи го дискот 74,35 метри на митингот во Рамона, Оклахома. Така, Алекна го собори
Спорт

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

А1он
На 79-годишна возраст почина познатата британска маратонка Лесли Вотсон. Таа била примена во болница во средината на декември поради згрутчување на крвта, а на новогодишната
Спорт

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

А1он
Најдобрата српска атлетичарка Ивана Вулета ја освои титулата светска шампионка во скок во далечина. Ивана славеше на Светското првенство во Будимпешта со нереален скок од
Спорт

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата

А1он
Скандалот со непотизмот кој се разоткри по настапот на најбавната спринтерка на 100 метри во историјата, добро познат и медиумски покриен, ги имаше првите политички
Спорт

Кенијката со трет светски рекорд годинава

А1он
Кениската атлетичарка Фејт Кипјегон го одбележа митингот од „Дијамантската лига“ што синоќа се одржа во Монте Карло, истрчувајќи светски рекорд во трката на една милја.
Спорт

Финале ЕП: Атлетичар колабира на 10 метри од целта, се удри со глава во патеката

А1он
Страшна сцена на крајот од финалето на Европското првенство во атлетика. Шпанскиот спринтер Енрике Љопис доживеа страшен пад во финалето на трката на 60 метри