atletika

Спорт

Го добивме наследникот на Болт – Летсиле Тебого го сруши У-20 рекордот на 100 метри

А1он
Спринтерот од Боцвана, Летсиле Тебого го сруши сопствениот рекорд на 100 метри, поставувајќи време од 9.91 секунди за злато на Светското првенство до 20 години
Спорт

Атлетичари од Гевгелија учествуваа на ноќен полумаратон во Солун

А1он
Дваесет и двајца членови на атлетскиот клуб „7 Ноември“ од Гевгелија синоќа учествуваа на Меѓународниот ноќен полумаратон во Солун на кој настапија натпреварувачи од 53
Спорт

Кениецот Ротич и Етиопјанката Мемује победници на Парискиот маратон

А1он
Кениецот Елиша Ротич победи на Парискиот маратон денеска во машка, додека во женска конкуренција триумфираше Тигист Мемује од Етиопија. Ротич со време 2:04:21 постави рекорд
Спорт

Михаела Лазаровска урна 14 години стар рекорд во скок во височина

А1он
Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа во дисциплината скок во височина