Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Од:

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика фрлајќи го дискот 74,35 метри на митингот во Рамона, Оклахома.

Така, Алекна го собори рекордот на Германецот Јирген Шулт, кој го собори тогашниот рекорд во 1986 година, 16 години пред да се роди Литванецот.

Алекна на тој начин го фрли дискот 27 сантиметри подалеку од фрлањето на германскиот фрлач кој го постигна својот рекорд пред 38 години.

Семејството Алекна сега има два од трите најдобри резултати во историјата на оваа дисциплина откако двократниот олимписки шампион и неговиот татко Виргилиус Алекна фрли 73,88 метри во 2000 година.

Инаку, фрлањето на Миколас беше остварено само еден ден откако Кубанката Јаиме Перез фрли 73,09 метри на истиот митинг и со тоа го собори женскиот светски рекорд во истата дисциплина од 1989 година.

Би можело да ве интересира

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Предраг Петровиќ

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Горан Наумовски

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата