Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

Амане Берисо Шанкуле од Етиопија го освои златниот медал на женскиот маратон претпладнево на Светското првенство во атлетика што се одржува во Будимпешта.

Шанкуле го оствари својот најдобар сезонски резултат – 2 часа 24 минути и 23 секунди.

Нејзината сонародничка Готутом Гебресласе заврши на 2. место со 11 секунди заостанување зад победничката.

На третото место маратонот го заврши Мароканката Фатима Езахра Гардади со време 2:25.17.

Единствената Македонка на ова Светско првенство, Адријана Поп Арсова, не го заврши маратонот.

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Загина светскиот рекордер Келвин Киптум

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Кениецот Едвин Кипту е победник на маратонот во Атина

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка