Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Од:

На 79-годишна возраст почина познатата британска маратонка Лесли Вотсон.

Таа била примена во болница во средината на декември поради згрутчување на крвта, а на новогодишната ноќ починала.

– Повеќе би сакала да бидам спринтер, но бидејќи немам природен талент за тоа, маратонот ми е втора омилена дисциплина – изјави еднаш таа.

Колку беше одлична во својата категорија, говори и фактот што Лондонскиот маратон во официјалната програма во 1981 година ја опиша како „кралица на патеката“.

Би можело да ве интересира

Почина новинарот Петар Ѕалев

Ин мемориам: Почина проф. д-р Кики Мангова Поњавиќ

Почина Шенон Доерти, ѕвездата од „Беверли Хилс“

Почина албанскиот писател Исмаил Кадаре

Катерина Ѓуровски

Почина поранешниот пратеник Миле Андонов од Кочани

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Предраг Петровиќ