(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Од:

Најдобрата српска атлетичарка Ивана Вулета ја освои титулата светска шампионка во скок во далечина.

Ивана славеше на Светското првенство во Будимпешта со нереален скок од 7,14 метри. Тоа е нов српски рекорд на отворено и најдобар скок во светот оваа сезона.

Српската кралица тој скок го изведе во петтата серија и со тоа само го зацврсти водството што го имаше од втората серија, кога скокна 7,05.

Ова е трет медал за Ивана на светските првенства на отворено. Таа освои две бронзени медали, во 2013 година во Москва и во 2015 година во Пекинг.

На светските првенства во сала, Ивана има две злата (Бирмингем 2018 и Белград 2022), едно сребро (Портланд 2016) и една бронза (Сопот 2014).

На Европското првенство на отворено има две злата (Амстердам 2016 и Минхен 2022), како и едно сребро (Цирих 2014).

На Европското првенство во сала има три злата (Прага 2015, Белград 2017, Глазгов 2019) и бронза (Истанбул 2023).

На Олимписките игри освои бронза во Рио во 2016 година.

Би можело да ве интересира

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Предраг Петровиќ

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Предраг Петровиќ

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Горан Наумовски

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата