СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

Од:

На Светското првенство во атлетика што се одржува во Будимпешта, на петтиот ден беа поделени четири комплети медали.

Скок со стап – жени:
1. Кети Мун (САД) – 4,90 м
1. Нина Кенеди (Австралија) – 4,90
3. Вилма Мурто (Финска) – 4,85

Трка 400 м – жени:
1. Марилејди Паулино (Доминиканска Република) – 48,76
2. Наталија Качмарек (Полска) – 49,57
3. Сада Вилијамс (Барбадос) – 49,60

Трка 1.500 м – мажи:
1. Џош Кер (Велика Британија) – 3:29.38
2. Јакоб Ингебригцен (Норвешка) – 3:29,65
3. Нарве Нурдос (Норвешка) – 3:29.68

Трка 400 м со пречки – мажи:
1. Карстен Ворхолм (Норвешка) – 46,89
2. Кирон Мекмастер (Британски Девствени Острови) – 47,34
3. Рај Бенџамин (САД) – 47,56. зс/

Би можело да ве интересира

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Предраг Петровиќ

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Предраг Петровиќ

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Горан Наумовски

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка

Откриена заднината на скандалот со најбавната спринтерка досега, реагираше државата