Вимблдон ќе биде обесштетен од осигурувањето со 114 милиони евра

Од:

Организаторите на Вимблдон објавија дека ќе добијат 114 милиони евра од осигурителното друштво поради откажување на турнирот. Според нив, 23 милиони евра ќе бидат распределени на клубови, на судии, на играчи, на турнири кои се погодени со кризата од коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Поради пандемијата на коронавирус се откажани 34 турнири, но само Вимблдон имаше осигурителна полиса за таков случај. Таквата пракса кај организаторите е од 2003 година и појавата на вирусот САРС во светот, па во полисата вклучија ризик за одложување на турнирот за што секоја година уплатуваа по 1,7 милиони евра.

Останатите Гренд слем турнира што треба да се одржат до крај на годината (Ролан Гарос, Ју-Ес опен) немаат такви полиси. Затоа и заканата за губење на 250 милиони евра во случај на откажување на натпреварите.

Би можело да ве интересира

Лекови на Фајзер ќе бидат достапни по непрофитна цена во сиромашни земји

Ана Ололовска

Германски експерти сметаат дека е потребна една доза вакцина против Ковид-19 за децата на возраст од пет до 11 години

Ана Ололовска

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска