Вилијан и официјално е играч на Арсенал

Од:

Вилијан е официјално играч на Арсенал. 32-годишниот Бразилец пристигнува со бесплатен трансфер од Челси, откако одби да потпише нов договор со „сините“ од Лондон. Договорот на Вилијан со „топџиите“ е на три години.

Информациите за плата на играчот се доста противречни. Според секоја веројатност, неговата основна плата ќе биде 100,000 фунти, но со сите бонуси сумата може да надмине 200.000 фунти.

– Верувам дека Вилијан е играч кој може да направи разлика за нас. Ние ја следиме ситуацијата со него веќе два месеци. Имавме јасна намера да се засилиме со напаѓач од средниот ред и крилен напаѓач, така што тој е играч кој ни дава многу варијабилност, рече менаџерот на тимот, Микел Артета.

Вилијан, кој минатата сезона одигра 47 натпревари за Челси во сите натпреварувања, ќе игра со бр.12 за својот нов тим. Бразилецот забележа вкупно 339 средби со тимот од „Стемфорд Бриџ“, откако во 2013 година беше привлечен од Анжи Махачкала за 30 милиони фунти.

Би можело да ве интересира

Силва е подготвен да го продолжи договорот со Челзи до 2023 година

А1он

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Зидан им кажа на шефовите на Манчестер јунајтед дека не е подготвен да работи во Премиер лигата

А1он

Салах играч на месецот во Премиер лигата

А1он

Неколку премиерлигаши заинтересирани за услугите на Азар, Реал е подготвен да го пушти Белгиецот

А1он

Артета: Среќен сум во Арсенал

А1он