Скандал во Премиер лигата: Уапсени двајца фудбалери поради силување

Од:

Двајца премиерлигаши се уапсени откако силувањето било пријавено во полиција.

Како што пренесува The Sun, двајца неименувани фудбалери се од ист клуб и биле уапсени викендов.

Еден играч, на возраст од 19, наводно разговарал со полицијата под сомнение за напад и помагање и поттикнување силување пред да биде формално уапсен. Откако ја поминал ноќта во ќелија, бил испрашуван под претпоставка на вина од детективи. Друг играч, исто така 19-годишен, беше уапсен следниот ден и подоцна сослушан од полицијата под сомнение за силување.

Според весникот, двајцата играчи наводно се ослободени со кауција во очекување на дополнителни истраги.

Портпаролот на полицијата за The Sun изјави: „Полицајците уапсија двајца мажи по пријава за силување. Еден 19-годишен маж беше уапсен под сомнение за напад и помагање и поттикнување силување. Вториот 19-годишен маж беше уапсен под сомнение за силување и двајцата подоцна се ослободени со кауција“.

Извор, исто така, изјави за The Sun дека полицајците дошле на стадионот и разговарале со еден од играчите „во приватна просторија во стадионот“.

Тие додадоа дека тој го напуштил клубот со „друго лице“ и формално бил уапсен подоцна истата ноќ.

Портпаролот на клубот изјави за The Sun: „Бидејќи работата сега е во рацете на полицијата, Фудбалскиот клуб нема да дава дополнителни коментари во овој момент“.

Би можело да ве интересира

Малолетник од Скопје осомничен за обид за силување на девојче

Притвор за таткото од Крушевац кој се обидел да ја силувал 13-годишната ќерка

Скопјанец во МВР пријавил дека била силувана неговата малолетна внука

МВР: 26-годишен маж сакал да силувала 68-годишна жена

Девојче од Србија е дрогирано и силувано во Рим

Почина девојче во Франција кое беше силувано и истепано