ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

Од:

Аргентина е првиот финалист на Светското првенство во Катар. Лео Меси и друштвото вечерва во Лусаил ја прегазија Хрватска со 3-0 и в недела ќе го очекуваат подобриот од дуелот меѓу Франција и Мароко во борба за најпосакуваниот трофеј во фудбалот.

Половина час се држеше Хрватска, имаше и поголем посед на топката, но потоа Хулијан Алварез доби одлична топка, Ливаковиќ му излезе во пресрет, тој ја испрати топката кон голот и падна по судирот со него, а Даниеле Орсато покажа на белата точка.

Лионел Меси го реализираше пеналот во 34.минута, а пет минути подоцна повторно Хулијан Алварез извлече противнапад, тројца хрватски фудбалери не ја исфрлија топката, а тој на крајот ја внесе во мрежата.

Во второто полувреме, Лионел Меси изведе шоу, Гвардиол не можеше да го задржи, а потоа го проигра Хулијан Алварез кој во 69.минута постигна трет гол за Аргентина што значеше и дефинитивен нокаут за Хрватите.

Хрватите со поразенот од втората полуфинална пресметка ќе се борат за бронзата во меч закажан за в сабота.

Би можело да ве интересира

УЕФА на Хрватска и ја изрече најголемата казна во историјата поради расистичко однесување на навивачите

Предраг Петровиќ

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

Почина 15-годишен хрватски фудбалер, колабирал на теренот

Ана Ололовска

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски