УЕФА на Хрватска и ја изрече најголемата казна во историјата поради расистичко однесување на навивачите

Од:

Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Хрватска поради расистичкото однесување на нејзините навивачи на полуфиналниот натпревар од Лигата на нации против Холандија и за палењето на факели во финалниот натпревар против Шпанија.

Хрватските навивачи на мечот во Ротердам против Холандија неколку пати му скандираа „циган, циган“ на романскиот судија Иштван Ковач, додека против Шпанија запалија и фрлаа факели.

Поради дискриминаторско однесување на навивачите, Хрватскиот фудбалски сојуз беше условно казнет со еден натпревар во квалификациите без навивачи доколку истиот прекршок се случи во следните две години.

Хрватска на следниот натпревар на гости ќе биде без навивачи, а Хрватскиот фудбалски сојуз ја доби најголемата казна во својата историја од 150.000 евра.

Казната е 70.000 евра за расистичко однесување на навивачите, 45.000 евра за фрлање факели на теренот и 35.000 евра за фрлање предмети на теренот.

Би можело да ве интересира

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана