fudbal hrvatska

Спорт

УЕФА на Хрватска и ја изрече најголемата казна во историјата поради расистичко однесување на навивачите

А1он
Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Хрватска поради расистичкото однесување на нејзините навивачи на полуфиналниот натпревар од Лигата на нации против Холандија и за палењето
Спорт

Почина 15-годишен хрватски фудбалер, колабирал на теренот

А1он
15-годишен фудбалер, кадет на фудбалскиот клуб Самобор починал во болница откако колабирал на теренот за време на натпревар, објавено е на веб-страницата на Хрватскиот фудбалски
Спорт

ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

А1он
Аргентина е првиот финалист на Светското првенство во Катар. Лео Меси и друштвото вечерва во Лусаил ја прегазија Хрватска со 3-0 и в недела ќе
Спорт

ВИДЕО: Аргентинските навивачи со тенк на улица го чекаат натпреварот со Хрватска

А1он
Репрезентациите на Аргентина и на Хрватска вечерва се соочуваат во воведното полуфинале на Светското првенство во Катар. Еуфоријата во двете земји е на највисоко ниво.
Спорт

Крзнар поднесе оставка на тренерско место во Динамо

А1он
Досегашниот тренер на фудбалерите на загрепски Динамо, Дамир Крзнар, поднесе оставка по вчерашната елиминација од Риека во четвртфиналето на хрватскиот куп. Раководството на Динамо, во
Спорт

Модриќ го изедначи рекордот на Срна во хрватската репрезентација

А1он
Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ вчеравечер учествуваше во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2022 против Словенија (0:1). Триесет и петгодишниот играч за врска и член на
Спорт

Почина Златко Месиќ, член на славната генерација на Динамо Загреб

А1он
Поранешниот член на Динамо З., Златко Месиќ, член на славната генерација на „модрите“ од 1967 година, почина на 74 годипна возраст во Загреб. Важеше за