УЕФА ги казни Романците поради транспарентот „Косово е Србија“

Од:

Европската фудбалска федерација му изрече казна на Фудбалскиот сојуз на Романија поради однесувањето на навивачите на таа селекција на натпреварот со Косово.

Следниот натпревар против Андора репрезентацијата на Романија ќе го игра пред празни трибини, тоа е одлука на УЕФА.

Веста за казната ја пренесе добро информираниот романски новинар Емануел Росу, а се уште се чека само официјалното соопштение на Европската фудбалска федерација во врска со овој случај.

Дел од романските навивачи на мечот со Косово развија транспарент на кој пишуваше „Косово е Србија“, а покрај таа парола ја истакнаа и пораката „Бесарабија е Романија“.

Поради ова натпреварот беше прекинат 50 минути.

Романија победи со 2:0 и продолжи да го трасира патот за Европското првенство следната година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер

Исчезнатиот 18 годишен шпански фудбалер пронајден мртов

Македонските фудбалери до 19 години ја совладаа Полска на стартот на квалификациите за ЕП

Предраг Петровиќ

Глума каква нема ни во театар: Поранешен играч на Атлетико „одглуми“ повреда по дуел со противник

Горан Наумовски

Хјустон го победи Интер и го освои УС Опен Купот, Меси натпреварот го следеше од трибините