Србија со убедлив старт на „Дејвис купот“

Од:

Србија даде најава за силно претставување во дебитантското издание на новиот формат на „Дејвис купот“, откако ја победи Јапонија со 3:0 во нивниот прв натпревар од турнирот во Мадрид.

Србите предводени од Новак Ѓоковиќ немаа проблем да забележат чист успех и сериозно да ги зголемат своите шанси да дојдат до четвртфиналето на турнирот.

Во првиот натпревар во сингл вториот ракета на шампионите од 2010 година, Филип Крајновиќ го победи Јуичи Сугита со 6-2, 6-4, по што Новак Ѓоковиќ немаше проблем да го запечати својот успех по 6-1, 6-2 против Јошихито Нишиока.

Во дуелот во двојки, Јанко Типсаревиќ и Виктор Троицки не дозволија изненадување и ги совладаа Бен Меклахлан и Јасутака Учијама со 7-6, 7-6 за да му обезбедат на својот тим чиста победа.

За Јапонците ова беше втор пораз по вчерашниот против Франција со 1-2 и тие веќе немаат шанса да одат напред, додека утре Србија и Франција ќе утврдат кој ќе заврши на прво место во групата. Во четвртфиналето ќе се најдат шесте победници во групата и двете најсилни втори екипи.

Би можело да ве интересира

Мареј го одложува враќањето на терените

Ана Ололовска

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 Грен слема

Ана Ололовска

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ ја пее „Видовдан“ по освојувањето на АТП Купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го победи Надал, дуелот во двојки ќе решава за шампионот на АТП Купот

Ана Ололовска