Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Од:

Селекторот на полската фудбалска репрезентација Фернандо Сантос се уште не знае дали ќе ја задржи работата, по денешната средба со претседателот на Фудбалскиот сојуз поради лошиот старт на квалификациите за Европското првенство во 2024 година.

Сантос го презеде тимот во јануари, по осум години минати на клупата на репрезентацијата на Португалија.

Тој ќе продолжи со разговорите со претседателот на федерацијата Чезари Кулеш бидејќи не е донесена одлука за неговата иднина, изјави портпаролот на федерацијата и тим-менаџер на репрезентацијата Јакуб Квјатковски.

Во пет натпревари во квалификациите за ЕП 2024 во Германија, Полска загуби три меча и е зад Албанија, Чешка и Молдавија на табелата, што наиде на остри критики од навивачите и домашните медиуми.

Сантос беше донесен за да ги подобри резултатите на националниот тим на големите натпреварувања, бидејќи Полска само еднаш ја помина групната фаза на Светското првенство 2022 година и на Европското првенство 2016 година од 1986 година.

Најдобрите две селекции од квалификациите директно ќе се пласираат на ЕП, а Полска има четири бода помалку од првопласираната Албанија и два од Чешка на второто место.

По поразот од Албанија од 0:2 во неделата вечерта, Сантош беше прашан дали ќе поднесе оставка, а тој одговори негативно и рече дека „уште не е се загубено“.

Полска ќе го продолжи квалификациското натпреварување на 12 октомври со меч против Фарски Острови.

Би можело да ве интересира

Тројца тинејџери повредени во напад со нож во средно училиште во Полска

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер

Паркиран автомобил во Полска ја попречуваше поправката на улицата, па го забетонираа

Предраг Петровиќ

Исчезнатиот 18 годишен шпански фудбалер пронајден мртов

Полска ќе добие нова влада, покажуваат првите резултати од излезните анкети