Над 50 навивачи на киевски Динамо уапсени по немирите во Лисабон

Од:

Полицијата во Лисабон денеска објави поединости во врска со немирите што се случија вчеравечер пред дуелот меѓу Спортинг и Динамо Киев во Лигата на шампиони, прецизирајќи дека се приведени 54 симпатизери на украинскиот клуб, а во инцидентите се повредени 11 навивачи од двете страни, како и еден полицаец.

Двете навивачки групи во неколку наврати физички се пресметаа измината ноќ на различни локации во Лисабон.

Полицијата изрази сомневање дека „судирите меѓу навивачките групи биле однапред договорени“, додавајќи оти „на тоа укажува одредено однесување на домашните и гостинските навивачи“.

Бенфика го совлада Динамо Киев со 2-0 и со тоа го обезбеди второто место во групата и пласман во осминафиналето во Лигата на шампиони.

Би можело да ве интересира

Грците се лутат на Хрватите и бараат од УЕФА: Избркајте ги нацистите

Предраг Петровиќ

Четворица тешко повредени навивачи се во грчки затвор, АЕК не сака да објави снимки од стадионот

Помеѓу 98 уапсени се бара убиецот на грчкиот навивач: Михалис е тепан се додека не искрвавил до смрт

Горан Наумовски

Мајката на 29-годишниот прободен навивач од Бугарија раскажа што се случило – „Ѓаволчето е живо, можеше и полошо“

А1он

ВИДЕО: Нова снимка од дивеењето на бугарските навивачи

Предраг Петровиќ

Османи: Да не се ставаат односите меѓу навивачите во корелација со односите меѓу државите

Предраг Петровиќ