(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

Од:

Тројца полицајци се повредени, а две лица се приведени по судирот на навивачите на Хајдук и полицијата во Загреб доцна синоќа. Во конфликтот оштетени се две службени полициски возила и еден патнички автомобил соопшти загребската полиција.

На Фејсбук беше објавено и кратко видео од нападот.

„По завршувањето на фудбалскиот натпревар кој се играше на стадионот на улицата Крањчевиќева, при надгледуваниот излез на гостинските навивачи од источната трибина, навивачите ги нападнаа полициските службеници кои го обезбедуваа спортскиот настан, соопшти полицијата.

Се утврдуваат сите околности на настанот“, информираше Јавното обвинителство на Загреб.

Би можело да ве интересира

Хрватска: Поранешен полицаец се обидел да го убие соседот од љубомора, но нема да оди во затвор

Млад фудбалер е убиен во Сплит

Серија земјотреси во Хрватска

По наредба на Европското обвинителство, полицијата упадна во хрватското Министерство за култура

Горан Наумовски

Албански државјанин кој шверцувал хероин e уапсен на хрватската граница

Градоначалникот на Задар не дозволи концертот на Александра Пријовиќ да се одржи во тој град