(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

Од:

Тројца полицајци се повредени, а две лица се приведени по судирот на навивачите на Хајдук и полицијата во Загреб доцна синоќа. Во конфликтот оштетени се две службени полициски возила и еден патнички автомобил соопшти загребската полиција.

На Фејсбук беше објавено и кратко видео од нападот.

„По завршувањето на фудбалскиот натпревар кој се играше на стадионот на улицата Крањчевиќева, при надгледуваниот излез на гостинските навивачи од источната трибина, навивачите ги нападнаа полициските службеници кои го обезбедуваа спортскиот настан, соопшти полицијата.

Се утврдуваат сите околности на настанот“, информираше Јавното обвинителство на Загреб.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Во Дортмун се истепаа англиските и холандските навивачи

Хрватска по одлуката на Црна Гора: Ја обезвреднувате Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Гори над Дубровник: Пожарот се шири со молскавична брзина

Маж и жена се убиени во Славонски Брод

Горан Наумовски

Познатиот готвач рече дека „Хрватите јадат како свињи“, Хоудек се налути: Тоа е арогантно однесување

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски