На Вимблдон годинава ќе се игра за помалку пари

Од:

Наградниот фонд за годинешното издание на грен-слем турнирот во Вимблдон е намален и победниците во машка и женска конкуренција ќе добијат по 2,4 милиони долари, што е за речиси 28 отсто помалку во споредба со 2019 година.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија организаторите на лондонскиот тениски турнир, намалувањето на наградниот фонд, пред сè, се должи на редуцираниот број гледачи што ќе биде дозволен на трибините, како и задолжителните ковид тестови за тенисерите и нивните делегации.

Вкупниот награден фонд е намален за 5,2 отсто.

Во 2019 година изнесуваше 52,1 милиони долари, а годинава ќе изнесува 49,5 милиони долари.

Лани турнирот не беше одржан поради пандемијата на коронавирус, а годинешното издание почнува на 28 јуни.

Би можело да ве интересира

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он