Мареј: Сакам да играм што е можно почесто до крајот на годината

Од:

Трикратниот грен слем шампион Енди Мареј ги сподели своите планови за крајот на сезоната.

– Имав добар настап на УС Опен. Не ги добив резултатите што ги посакував, но играв добро, така што е убаво да се знае дека имам уште ниво на тенис за да се натпреварувам со најдобрите. Морам да се обидам да останам во форма. Треба да играм натпревари и сакам да се натпреварувам што е можно почесто до крајот на годината. Ќе има денови за подготовка за секој турнир, а не недели. Но, тука лежи предизвикот. Морам да го дадам најдоброто од себе во следните неколку месеци. Сакам да победувам на натпревари, но и да ја подобрам стабилноста и да го превоспитам телото да се натпреварува редовно. Ако победам на четири или пет натпревари во една недела, тогаш можеби ќе треба да направам пауза во следниот, но ова не се случи на последните неколку турнири, така што засега сум добро физички и само сакам да се обидам да играм, истакна Мареј.

Британецот денес од 18 часот ќе има меч со Хуго Амбер во првото коло на АТП турнирот во Мец, Франција.

Би можело да ве интересира

Дебитантско финале на Индијан Велс

Ана Ололовска

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Ана Ололовска

Федерер излегува од Топ 10 за прв пат од јануари 2017 година

Ана Ололовска

Зверев обезбеди пласман на завршниот АТП турнир

Ана Ололовска

Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Ана Ололовска

На Мареј му ги вратија патиките и свадбениот прстен

Ана Ололовска