Квалификации за ЛШ: Силекс го доби шампионот на Азербејџан

Од:

Фудбалскиот клуб Силкес за противник во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите го доби шампионот на Азербејџан – Карабах.

Натпреварот треба да се игра во Баку на 18 или 19 август.

Поради ситуацијата со коронавирусот, оваа сезона ќе се игра само еден натпревар воквалификациите, а домаќинот се одредува со ждрепка. Доколку во регуларните 90 минути нема победник ќе се играат продолженија од двапати по 15 минути, а потоа и пенали доколку сè уште е нерешено.

Силекс ја претставува Македонија во најпрестижниот фудбалски турнир на Стариот континент на место Вардар, кој не доби лиценца.

Извлекувањето на двојките за второто квалификациско коло ќе се одржи утре со почеток во

Би можело да ве интересира

Силекс ја победи Македонија ЃП во Ѓорче Петров

Струга на Захариевски со совршена „петка“ по победата на Силекс

Силекс го освои фудбалскиот Куп, на пенали беше подобар од Академија Пандев

Жарко Настоски

ПМФЛ: Силекс ја совлада Академија Пандев во увертира на 29. коло

Силекс и Академија Пандев ќе играат во финалето на Купот на Македонија

Жарко Настоски

Победи за Шкендија и Ренова на саботните дуели од 3. коло во ПМФЛ

Ана Ололовска