Струга на Захариевски со совршена „петка“ по победата на Силекс

Струга го продолжи „атомскиот“ старт во македонската Прва лига, откако и покрај тоа што во финишот на мечот беа со играч помалку, стигнаа до 2:1 победа над Силекс за пет победи во пет кола за тимот на Срѓан Захариевски.

Бесарт Ибраими ја донесе Струга во водство во 31. минута со удар од белата точка, но Силекс успеа да израмни преку Марјан Ристовски во 72. минута, а неколку минути подоцна Илиески доби црвен картон за домаќините да останат со играч помалку. Сепак, тие стигнаа до трите поени благодарение на Бунјамин Шабани во 82. минута.

Актуелниот шампион, Шкупи загуби драгоцени поени откако Победа во финишот на мечот успеа да постигне гол за 1:1 и за први поени во шампионатот, додека Шкендија со 3:1 славеше кај Тиквеш за да останат на второто место на табелата. Академија Пандев со високи 3:0 ги совлада Скопје, кои остануваат без поени, додека Македонија Ѓорче Петров и Работнички ги поделија поените со 1:1 реми.