Капитенот на Аталанта му се извини на Кулибали за расистичките навреди од фановите

Од:

Расизмот и понатаму е горлив проблем на италијанскиот фудбал кој постојано излегува на површина и на највисоко ниво. На неодамнешниот натпревар на Аталанта и Наполи во Бергамо, каде гостите ја продолжија борбата за шампионската титула и победија со 1:3, капитенот на Наполи, Сенегалецот Калиду Кулибали повторно беше цел на расистички дел од публиката.

dobivaj vesti na viber

По овој инцидент, капитенот на Аталанта, Мартен де Рон, му се извини на фудбалерот на Наполи за скандалозното однесување на навивачите.

„Ме натажува фактот дека во фудбалот се уште постои расизам. Во име на сите вистински навивачи на Аталанта и луѓето од Бергамо, сакам да му се извинам на Кулибали“, изјави капитенот на Аталанта.

Би можело да ве интересира

Коларов ја заврши кариерата

Предраг Петровиќ

Тинејџер доби шест недели затвор за расистичка навреда кон Рашфорд

А1он

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

Ландов

Почнува четиридневното сослушување на Кетанџи Браун Џексон за судијка на Врховниот суд на САД

А1он

ВИДЕО: Хаос во Црна Гора, хулигани прекинаа фудбалски натпревар

Катерина Павлова-Николовска

Осум странци го напуштија Краснодар

А1он