Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Од:

Полскиот град Торун од 5 до 7 март ќе биде домаќин на Европското сениорско првенство во сала, на кое македонската атлетика ќе има еден натпреварувач во Јован Стојоски.

Македонскиот атлетичар пристигна во Торун и се подготвува за својот настап во квалификациите во трката на 400 метри, која е на програмата в петок.

– Учеството на нашиот атлетичар на ова големо првенство ќе има директно влијание во ранкинг-листата на Светската атлетска федерација, според која ќе се распределуваат и слободните места за летните Олимписки игри во Токио, соопшти денеска Атлетската федерација на Македонија (АФМ).

Освојувачот на златниот медал на 3.000 метри на неодамнешното Балканското првенство во Истанбул Дарио Ивановски, беше принуден да го откаже настапот на Европското првенство во Полска поради позитивен тест на коронавирус.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска

„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Жарко Настоски