Циципас првиот Грк по 83 години што се пласирал во осминафинале на „Ролан Гарос“

Од:

Стефанос Циципас стана првиот Грк по 83 години, кој се пласираше во осминафиналето на „Ролан Гарос“, откако триумфираше со 7: 5, 6: 3, 6: 7 (5), 7: 6 (6) против Филип Краиновиќ.

Грчкиот тенисер, шести во шемата, вчера ги доби првите два сета, но потоа натпреварот беше прекинат при 5:5 во третиот поради мрак на теренот. Денес, меѓутоа неговиот српски ривал покажа дека не се откажал од борбата за пласман во следната рунда.

Краќновиќ врати еден сет и стигна до тајбрејк во четвртиот дел. Таму сепак дојде до меч топка за Циципас и Гркот ја искористи шансата.

Сега 20-годишниот Стефанос го очекува победникот од натпреварот помеѓу Григор Димитров и Стен Вавринка, за да го дознае името на противникот за пласман во четвртфиналето.

Би можело да ве интересира

Осака го освои трофејот во Осака

ВИДЕО: На Фоњини не му помогнаа советите од Надал и Федерер

Ана Ололовска

Надал може да му помогне на Ѓоковиќ да остане број еден

Федерер размислува да стави крај на кариерата

Ѓоковиќ го надмина Конорс по бројот на недели како лидер на АТП листата

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска