Челзи и Манчестер Сити ќе играат во финалето на ЛШ, Реал потклекна во Лондон

Од:

Челзи ќе биде противникот на Манчестер сити во финалето на фудбалската Лига на шампионите. „Сините“ од Лондон вечерва на својот терен го победија Реал Мадрид со 2:0 во реваншот од полуфиналето на елитното натпреварување и по 1:1 во Мадрид, со вкупни 3:1 се изборија за големото финале.

dobivaj vesti na viber

Стрелци на головите за Челзи беа Тимо Вернер во 28. минута и Мејсон Маунт во 85. минута.

Натпреварот кој ќе го промовира новиот европски шампион, кој во секој случај ќе биде од Англија, е закажан за 29 мај на стадионот „Ататурк“ во Истанбул.

Ова ќе биде второ финале во последните три години во кое ќе се соочат два премиерлигаши. Во 2019 година Ливерпул го победи Тотенхем со 2:0.

Воедно, за тренерот на Челзи, Томас Тухел, завршниот меч во Истанбул ќе биде второ последователно финале во ЛШ. Германскиот тренер лани не успеа да го освои трофејот предводејќи го Пари Сен-Жермен кој загуби од Баерн Минхен (0:1).

Би можело да ве интересира

Кој ќе биде супер-шампион на Европа? Реал и Ајнтрахт на пресметка во Хелсинки

Манчестер Сити тргнува по Борна Соса

Челси по четири порази на „Гудисон“ до минимална победа

Тухел: Никој не ја сакаше „деветката“ во Челси, ми велат дека е проколната!

Саудиските газди на Њукасл се инвеститори во компанијата која го купи Челси?

Челси ги нуди Аспиликуета, Алонсо и плус пари за да го купи Френки де Јонг од Барселона