Навивач на Атлетико Мадрид му се заканувал на девојче бидејќи носело дрес од Реал Мадрид

Од:

Шпанската полиција соопшти дека уапсила навивач на Атлетико Мадрид кој упатувал расистички навредливи и смртни закани кон осумгодишно девојче бидејќи носело дрес од играчот на Реал Мадрид, Винисиус Јуниор.

Детето претрпе „тежок напад на вознемиреност“ по расистичкиот напад пред натпреварот на стадионот на Атлетико на 24 септември минатата година, соопшти шпанската полиција.

Полицијата соопшти дека наводниот сторител го навредувал девојчето и и се заканувал со смрт пред да биде спречен од друг навивач.

Мажот бил уапсен во средата, соопшти полицијата, откако бил идентификуван и на крајот лоциран.

Би можело да ве интересира

Килијан Мбапе потпиша за Реал

(ВИДЕО) Реал е неприкосновениот „крал“: 15 титула во Лигата на шампионите

Крос се прости од навивачите на Реал и заплака: Се држев, но тоа ме дотепа

Неповторливиот Лука Модриќ – собори уште еден рекорд

Предраг Петровиќ

Модриќ го урна рекордот на легендарниот Пушкаш во Реал Мадрид

А1он

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ