Модриќ го урна рекордот на легендарниот Пушкаш во Реал Мадрид

Од:

Лука Модриќ го урна рекордот во Реал Мадрид кој го држеше легендарниот Френц Пушкаш – Со самото влегување на натпреварот против Баерн Минхен, стана најстариот играч кој заигра во Лигата на шампионите за кралскиот клуб.

Модриќ со 38 години и 234 дена се најде малку над легендарниот Пушкаш. Хрватот влезе во 75 минута, како замена за Џуд Белингам.

Тој почна да игра за Реал во текот на летото во 2012 година, како фудбалер од Тотенхем, а трансферот чинеше 35 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Килијан Мбапе потпиша за Реал

(ВИДЕО) Реал е неприкосновениот „крал“: 15 титула во Лигата на шампионите

Крос се прости од навивачите на Реал и заплака: Се држев, но тоа ме дотепа

Неповторливиот Лука Модриќ – собори уште еден рекорд

Предраг Петровиќ

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

Детаљ за кој најмногу се зборува – дали Винисиус заслужи црвен картон?

Предраг Петровиќ