Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

Од:

Најтрофејниот македонски ракометен колектив Вардар 1961 ги објави плановите и промените за новата сезона. Легендите Борко Ристовски и Стојанче Стоилов ставаат крај на активната кариера и ќе бидат дел од структурите во клубот.

Добивај вести на вибер
Борко Ристовски ќе биде новиот извршен директор на клубот.

„Борко е наша легенда во ракометот, неговата кариера завршува и тој се гледа во раководни структури и ќе биде нов извршен директор“, истакна Михајло Михајловски на денешната прес-конференција.

Стојанче Стоилов исто така става крај на својата играчка кариера и ќе биде помошник тренер на Владо Недановски.

„Стојанче Стоилов се откажува на некој начин од својата играчка кариера ќе биде помошник на Недановски, а ќе биде координатор во младинските екипи“, рече Михајловски.

Борко Ристовски истакна дека целта на новото раководство ќе биде да го стабилизира клубот и да го врати на шампионските патеки.

„Би сакал да искажам благодарност до Михајло Михајловски за дадената доверба и за сето она што го има направено за клубот. Вардар е најдобриот македонски клуб, што носи тежина и одговорност. Чест ми е што ќе бидам дел од тимот кој ќе се обиде да го врати Вардар онаму каде што припаѓа. Стабилизација на клубот е главна цел, како на финансиски, така и на играчки кадар. До овој период имаме потпишано шест играчи, оставаме простор доколку се појави интерес играч на пазарот“, изјави на прес-конференцијата Борко Ристовски.

Стојанче Стоилов отсега своето огромно искуство ќе го пренесува како тренер во првиот тим, но и како координатор на младинската школа.

„Сакаме да го вратиме Вардар таму каде што му е местото, да освои титула во домашното првенство и да игра во Лигата на шампиони. Мора да посветиме внимание на младите, да го издигнеме Вардар од почеток. Клубот е срцето на градот и на Македонија“, изјави Стојанче Стоилов.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Училишен тест за Борко: Димевски подготви прашалник по најавите за тужба од суспендираниот голман

Орце Костов

(ВИДЕО) Борко ќе го тужи МОК во Лозана: Сите криминали на Даниел Димевски ги имам во црвена папка

Орце Костов

„Допрва ќе плачете криминалци“ – Жестока реакција на Борко по суспензијата

Катерина Ѓуровски

Македонски Олимписки Комитет го суспендираше Борко Ристовски на четири години

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски