Без промени на врвот на АТП ранг листа

Од:

На најновата АТП листа на најдобри тенисери во светот објавена денеска нема промени во ТОП 10.

dobivaj vesti na viber

На лидерската позиција остана Рафаел Надал со 7.645 поени, пред Енди Мареј (7.150 поени) и Роџер Федерер (7.145 поени).

Во ТОП 10 уште се и: Стен Вавринка (5.690), Новак Ѓоковиќ (5.325), Александер Зверев (4.470), Марин Чилиќ (4.155), Доминик Тим (4.030), Григор Димитров (3.710) и Кеи Нишикори (3.195).

Од македонските тенисери најдобар пласман бележеи Томислав Јотовски кој е на 584.место со 51 поен што значи пад од пет места во однос на минатонеделното рангирање. Горазд Србљак е 1.193-ти (6 поени), Димитар Грабул е на 1.553 (2 поени), а Бесир Дургути на 1.951.место (1 поен).

Би можело да ве интересира

Калин Ивановски експресно се пласира во осминафиналето на јуниорскиот Вимблдон

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он