Бејл е најплатениот играч во Премиер лигата, Гвардиола е лидер меѓу тренерите

Од:

Францускиот весник „Л’Екип“ ги рангираше најплатените играчи и тренери на клубовите во Премиер лигата. Играчот за врска на Тотенхем, Герет Бејл, кој игра на позајмица од Реал Мадрид, добива најмногу меѓу играчите во англискиот шампионат – 2,5 милиони евра месечно.

Следуваат голманот на Манчестер јунајтед, Давид Де Геа (1,85 милиони евра), играчот за врска на Манчестер сити, Кевин де Брујн (1,58 милиони евра), крилото на Сити, Рахим Стерлинг (1,48 милиони евра) и играчот за врска на Манчестер јунајтед, Пол Погба (1,43 милиони евра).

Најплатен тренер во лигата е Пеп Гвардиола, кој е на чело на Манчестер Сити (1,89 милиони евра). Второто место го делат тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо и Јирген Клоп од Ливерпул (1,42 милиони евра).

Би можело да ве интересира

Пеп Гвардиола уште две години на кормилото на Манчестер Сити

Гвардиола: Имавме голем тактички проблем со Брентфорд

Мечевите од Премиерлигата во Лондон нема да може да се оддржат ниту следниот викенд

Ливерпул со 9:0 го победи Борнмут, Стерлинг го спаси Челси, хет-трик на Халанд против Палас

Премиерлигашите потрошија 1.5 милијари фунти на трансфери, рушејќи го рекордот

Премиерлигашите веќе нема да клекнуваат пред секој натпревар