Кашемиро: Не потценувам, но Премиер – лигата е многу потешка од Ла Лига

Од:

Бразилецот Кашемиро со години беше еден од најдобрите играчи од средниот ред во шпанската Ла Лига, а одлично се снајде и во англиската Премиер – лига. Тој направи и компарација меѓу двете првенства.

„Не сакам да ја потценувам Ла Лига, но натпреварите во Англија се многу потешки“, изјави Кашемиро.

Брилијантниот Бразилец ова лето се пресели од Реал Мадрид во Манчестер Јунајтед и се покажа како одлично засилување.

За „кралскиот клуб“ играше вкупно девет сезони. Освои многу трофеи, дури петпати го крена пехарот во Лигата на шампионите, но само три пати беше најдобар во Ла Лига.

За Бразил одигра 69 натпревари и постигна шест гола.

Би можело да ве интересира

Клоп револтиран на судењето на дербито против Сити: Дали ручале во ВАР собата

Предраг Петровиќ

Ла лига: Барса нема да биде казнета за контроверзните исплати

Мечевите од Премиерлигата во Лондон нема да може да се оддржат ниту следниот викенд

Ливерпул со 9:0 го победи Борнмут, Стерлинг го спаси Челси, хет-трик на Халанд против Палас

Премиерлигашите потрошија 1.5 милијари фунти на трансфери, рушејќи го рекордот

Манчестер јунајтед се распрашувале за Касемиро