Ливерпул со 9:0 го победи Борнмут, Стерлинг го спаси Челси, хет-трик на Халанд против Палас

Од:

Фудбалерите на Ливерпул и напаѓачите на Сити Ерлинг Халанд и Челси Рахим Стерлинг, ги обележаа попладневните натпревари одиграни во рамките на четвртото коло во Премиер лигата.

Ливерпул ја забележа првата победа во новата сезона. Цехот за неуспесите во првите три рунди на „Енфилд“ го плати Борнмут. „Црвените“ во мрежата на Борнмут испорачаа девет гола во мрежата на Траверс.

Со тоа го израмнија рекордот на Премиер лигата кога се во прашање најубедливите победи. Пред нив тоа двапати успеа да го направи Манчестер јунајтед (1995 година против Ипсвич и 2021 година против Саутемптон) и Лестер кој пред три години со идентичен резултат го совлада Саутемптон.

Сити со нестварен пресврт во второто полувреме го победи Кристал Палас. Гостите од Лондон првиот дел го добија со 0:2. Сити, предводени од Ерлинг Халанд, во вториот дел испорачаа четири гола. Халанд постигна хет-трик, негов прв во Премиер лигата, а еднаш погоди и Бернардо Силва.

Члеси го совлада Лестер со 2:1 и покрај тоа што од 28.минута играше со фудбалер помалку. Галагер доби два жолти картони во 23. и 28.минута. Во второто полувреме Рахим Стерлинг со два гол аму ја обезбеди победата на Челси. Барнс го постигна голот за Лестер. „Лисиците“ се една од четирир екипи кои се уште немаат победа во лигата.

Брајтон продолжи со стартот од сништата. „Галебите“ го запишаа и третиот триумф, со голот на Паскал Грос го победија Лидс. Брајтон од можните 12 има освоено 10 бода.

Евертон не успеа да го победи Брентфорд и покрај тоа што до 85.минута имаше предност со голот на Гордон. Конечните 1:1 ги постави Јанлет.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Кашемиро: Не потценувам, но Премиер – лигата е многу потешка од Ла Лига

Мечевите од Премиерлигата во Лондон нема да може да се оддржат ниту следниот викенд

Премиерлигашите потрошија 1.5 милијари фунти на трансфери, рушејќи го рекордот

Премиерлигашите веќе нема да клекнуваат пред секој натпревар

Ериксен се враќа во Премиер лигата

А1он

Тухел: Премиер-лигата не ги штити играчите