Во Сирија до сега загинале 93 косовски државјани, таму се наоѓаат уште 65 лица

Од:

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Косово (АКИ), Шпенд Маџуни денеска поднесе извештај пред собраниската Комисија за надзор врз АКИ за неодамнешното враќање на 110 косовски државјани од Сирија, при што информира дека во тамошната зона на конфликт и натаму се наоѓаат уште 65 Косовци, јави дописникот на МИА од Приштина.

Претседателот на Комисијата, Фатон Топали, во обраќањето пред новинарите по седницата ги пренесе сознанијата на АКИ, според кои од 2012 година, кога косовски државјани почнаа да заминуваат за Сирија, 334 лица се вратиле во земјата. Во воените зони во Сирија загинале 93 Косовци, вклучително и жени и деца.

Лицата кои се вратени, рече Топали, не претставуваат опасност за безбедноста на Косово.

– Според информациите кои ги имаме, лицата кои се вратени се профилизирани и не постои никаква опасност по безбедноста на Косово, бидејќи мнозинството од нив се жртви, рече Топали, нагласувајќи дека бројот на Косовците кои моментно се наоѓаат во Сирија е значително помал одошто во минатото.

Ноќта меѓу 19 и 20 април, со авион со американски обележја, во Косово од Сирија беа вратени 110 косовски државјани.

Како што беше соопштено, вратени се четворица борци на терористичката организација Исламска држава (ИД), кои веднаш биле уапсени и им е одреден притвор, како и 32 жени и 74 деца. За сите вратени жени е отворена истрага за евентуални врски со ИД.

Би можело да ве интересира

Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

Жарко Настоски

Kосовската царина соборува рекорди, од почетокот на годинава има приходи од 700 милиони евра

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Ана Ололовска

Курти отпатува за Хрватска за да ги посети повредените во несреќата на косовскиот автобус

Ана Ололовска

Косовското МНР потврди дека 10 лица загинале во несреќата на автобусот во Хрватска

Ана Ололовска