Израел нападна сириски град, 38 загинати

Од:

Во израелските напади врз сирискиот град Алепо рано утринава загинаа 38 лица, вклучително и пет членови на либанската милитантна група Хезболах, изјавија два безбедносни извори за Ројтерс.

Претходно сириското Министерство за одбрана извести за нападите на Израел и милитантните групи врз северниот сириски град Алепо и „неколку цивили и војници загинаа“.

Израелските воздушни напади беа насочени кон неколку области околу Алепо околу 1.45 часот по локално време, се вели во соопштението на Министерството.

Нападите се совпаднаа со нападите со беспилотни летала од градот Идлиб и западниот рурален Алепо, за кои Министерството рече дека биле извршени од „терористички организации“.

„Нападите резултираа со смрт и ранети голем број цивили и војници и предизвикаа материјална штета на јавен и приватен имот“, објави Министерството, но не го прецизира точниот број на загинати, ниту дали жртвите се резултат на Израелски или милитантни напади.

Израелската војска одби да ги коментира наводите за напади.

Според Ројтерс, од нападите на Хамас врз израелските цивили и војници во октомври минатата година, Израел ги ескалирал нападите врз, како што тврди, упоришта на милициите поддржани од Иран во Сирија. Ја погоди и воздушната одбрана на сириската армија и некои сириски сили.

Израел со години извршува слични напади во Сирија, каде што влијанието на Техеран се зголеми откако почна да го поддржува претседателот Башар ал Асад во граѓанската војна што започна во 2011 година.

Борците поврзани со Иран, вклучително и Хезболах, сега контролираат големи делови од источна, јужна и северозападна Сирија и неколку предградија околу главниот град.

Израел и Хезболах разменуваат оган преку израелско-либанската граница откако изби војната во Газа, што е најголема ескалација од едномесечниот конфликт во 2006 година, потсетува агенцијата.

Би можело да ве интересира

Во Сирија училишен автобус излетал од патот, најмалку седум загинати

А1он

Сирија собори израелски проектили истрелани кон предградијата на Дамаск

Горан Наумовски

Најмалку пет ракети истрелани од Ирак кон американската воена база во Сирија

ВИДЕО: Експлозија на пазар во Сирија, најмалку седуммина мртви и 30 повредени

ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск

Британски специјалци под истрага за воени злосторства во Сирија

Катерина Ѓуровски